Spacer z psem po lesie

Właściciele swoich pupili bardzo często wybierają las jako miejsce dla „psich wybiegów”, ale czy aby na pewno jest to odpowiedni wybór? Art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy o lasach jednoznacznie stanowi, że „w lasach zabrania się puszczania psów luzem”, natomiast art. 166 Kodeksu wykroczeń przewiduje kary za niestosowanie się do tej regulacji: „Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.” Do pociągnięcia do odpowiedzialności nie jest przy tym konieczne ustalenie, że pies wyrządził szkodę zwierzęciu leśnemu ani nawet, że taka szkoda zwierzęciu leśnemu groziła.

W pierwszej kolejności warto ustalić co ustawodawca rozumie przez pojęcie „puszczania psa luzem”. Bez wątpienia, niezależnie od dobrego wychowania psa, oznacza to spuszczenie psa ze smyczy, które umożliwia mu swobodne i niekontrolowane poruszanie się po terenie.  Pies nie powinien poruszać się po lesie samodzielnie, a właściciel powinien mieć zawsze kontrolę nad swoim pupilem i trzymać go na smyczy bądź długiej linie. Pamiętajmy, że nawet najlepiej wychowany pies, wyczuwając zapach zwierzyny, jest w stanie znacznie się od nas oddalić i przestać reagować na nasze komendy.

Spacer z psem po lesie - zdjęcie
cytat - zdjęcie

Puszczenie psa luzem po lesie nie tylko powoduje, iż łamiemy przepisy prawa, ale narażamy pupila na znacznie niebezpieczeństwo.

Pies goniący za uciekającą sarną nie tylko może zgubić drogę powrotną, natknąć się na dziką zwierzynę (dzika), ale może zostać postrzelony przez myśliwego bądź kłusownika.

Pamiętajmy zatem, aby spacerując z naszymi pupilami po lesie, trzymać je na uwięzi. Na zwykłe spacery warto zabrać dłuższą linkę, która pozwoli psu na oddalenie się i zatrzymanie go w przypadku, gdy wyczuje dziką zwierzynę. Pies może zostać zaopatrzony również w elementy odblaskowe, które pozwolą odróżnić pupila od zwierząt łownych, a tym samym uniknąć nieszczęśliwego wypadku w postaci przypadkowego postrzału.

Podsumowanie

Las to świetnie miejsce do spędzania czasu z psem, ale przed wyjściem na spacer powinniśmy poznać zasady, które pozwolą uchronić przed zagrożeniem zarówno nas i naszego psa, jak i innych korzystających z lasu oraz leśny ekosystem.

SZACOWANIE SZKÓD ŁOWIECKICH

Podczas tego szkolenia omówimy cały proces odwoławczy związany z szacowaniem szkód łowieckich, poruszając również temat odpowiedniego stosowania przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego do spraw nieunormowanych w Prawie łowieckim.

zdjecie blog
autor

Autor

Katarzyna Ostrowska - adwokat od 2013 roku zajmujący się tematyką leśną.