tło
tło
prawo lasu - osoba

Anna Łęczyńska-Trzeciak - radca prawny

Od 2009 roku pracuję w AVAL-CONSULT Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Ostrowska, Szychowski, Krawczyk, Korpusik, Grzechowiak i Partnerzy Spółka Partnerska z siedzibą w Gdańsku, a od 2011 roku prowadzę bieżącą obsługę prawną kilkunastu Nadleśnictw, w ramach której udzielam porad ze wszystkich gałęzi prawa oraz prowadzę kilkaset postępowań sądowych i administracyjnych.

 

Lubię wyzwania, dlatego nie przeraża mnie ani wertowanie historycznych dokumentów przy sporach o uzgodnienie stanu prawnego nieruchomości, ani sprawowanie opieki prawnej nad wielkimi inwestycjami typu budowa linii energetycznych na gruntach leśnych, bo moją drugą pasją zawodową jest prawo budowlane. Dlaczego drugą? Bo pierwszą jest niewątpliwie prawo leśne. Nigdy nie przypuszczałam, że dzięki obsłudze Nadleśnictw będę miała szansę wnikliwie poznać aż tyle gałęzi prawa oraz uczestniczyć w aż tak ciekawych, niejednokrotnie zaskakujących projektach i  sporach, poznając przy tym życzliwych ludzi, którzy cierpliwie dzielą się swoją wiedzą z takimi leśnymi laikami jak ja.

 

W wolnych chwilach uwielbiam czytać książki, spacerować z niezbyt grzecznym terrierem oraz grać w squasha.

+ czytaj więcej

Misja i wizja

Prawo lasu – co to takiego? Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy po usłyszeniu tego hasła, to prawa natury, którymi rządzi się las. Wymyśliliśmy taką nazwę dla naszego bloga, ponieważ regulacje prawne dotyczące gospodarowania i korzystania z lasu niejednokrotnie są równie zawiłe, co reguły obowiązujące w świecie przyrody. A to, że przepisy te zahaczają o wiele różnych gałęzi prawa oraz wynikają z wielu aktów prawnych, również o wewnętrznym charakterze – dodatkowo nie ułatwia zadania.

Od 2011 roku obsługujemy kilkanaście Nadleśnictw i w czasie swej pracy udało nam się rozstrzygnąć morze prawnych zawiłości – od spraw błahych do spraw wymagających kilkutygodniowego przygotowania, od zagadnień, które można załatwić jednym mailem do zagadnień, które wiązały się z sięgnięciem do przepisów z XVIII wieku, od drobnych, dwustronicowych umów do procesów sądowych trwających kilka lat.

 

Pojęcia typu trzebież, zrywka, ZUL i wiatrołom nie są nam obce, ponieważ nie ograniczamy się tylko do poznania treści przepisów, ale staramy się poznać leśnictwo również od wewnątrz co udaje nam się przede wszystkim dzięki leśnikom, z którymi przyszło nam współpracować – osobami niezmiernie kompetentnymi, które naprawdę kochają swoją pracę.

Dlatego postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem, tak aby każdy leśnik, właściciel gruntów leśnych czy po prostu osoba korzystająca z uroków lasu mogli rozwiązać problem prawny, z którym się spotkali lub zdobyć informacje pozwalające na jego uniknięcie.

Dostrzegamy zmieniające się realia, dlatego postaramy się, aby nasze artykuły dotyczyły bieżących kwestii prawnych, ale nie pominiemy także podstawowych zagadnień, które powinien znać każdy leśnik czy pasjonat lasu. Dołożymy wszelkich starań, żeby nasze artykuły były przystępne i konkretne, unikając górnolotnego słownictwa i prawniczych sformułowań.

Serdecznie zapraszamy do lektury i aktywności na naszym blogu.

Misja - zdjęcie